Перш ніж приступити до виготовлення якої-небудь деталі, пиломатеріал треба розмітити. Це дасть можливість економно витрачати його і запобігти помилкам, що призводять до переробок.
Лінії розмітки на невеликі деталі наносять олівцем та шилом, на довгомірні матеріали — за допомогою шнура, натертого пігментом, крейдою тощо. Для розмічання елементів з'єднань, наприклад шипів, використовують шаблони, вирізані з жерсті, фанери тощо.
Процес пиляння, без якого неможливо обійтися під час обробки деревини, знає кожен домашній майстер. Проте слід зайвий раз нагадати про основні умови роботи з пилками. Так, наприклад, працювати треба тільки добре загостреним інструментом. Ручки пилок мають бути гладенькі, без задирів і сучків. Щоб полотно пилки не затискувалося у пропилі, треба простежити, щоб зуб'я пилки були розведені, тобто відігнуті в сторони. Для цього універсальною розводкою або викруткою відгинають по черзі на 0,5 мм одну третину зуба від вершини: парні зуб'я в один бік, непарні — в інший. Гострять пилу трикутним напилком, для цього полотно потрібно закріпити в лещатах. В разі роботи з електропилами треба регулярно перевіряти ізоляцію на надійність, чи міцно прикріплено диск до шпинделя, та чи надійно її заземлено. Працювати електропилами треба в сухих приміщеннях.
Обстругують деревоматеріали для усунення шорсткості, жолоблення та щоб уникнути недоліків різних заготівок, а також для надання деталям потрібної форми. Стругають ручними та механізованими інструментами — шерхебелем, рубанком, фальцхебелем, шпунтубелем, фуганком, а також електрорубанками різних марок.
Отвори в деревині свердлять для нагелів, круглих шипів, болтів, а також для висвердлювання сучків. Перед свердлінням насамперед розмічають центри майбутніх отворів. Для наскрізних отворів центри розмічають з двох боків. В процесі свердління необхідно слідкувати за тим, щоб свердло завжди було перпендикулярним до поверхні. Якщо потрібно свердлити ряд отворів на певну глибину, на свердло надівають брусочок-обмежувач. Під деталь, в якій свердлять наскрізний отвір, щоб уникнути відколювань або тріщин на зворотному боці, треба підкладати дошку. Для довбання користуються долотами та стамесками. Наприклад для видовбування гнізд для шипів, для вставляння замків тощо. Долотами видовбують прямокутні гнізда, а стамесками — гнізда у вузьких і тонких деталях. Крім того, стамесками зрізають фаски, зачищають гнізда та шипи. Як ударний інструмент під час довбання найкраще застосовувати киянку.
Кстати, если вы решили построить брусовую баню то вам обязательно нужно ознакомится с тем как обратывают деревянные брусы перед началом постройки.
Знайшов в тексті помилку?Будь-ласка виділи її та натисни Ctrl+Enter